Narodný workshop projektu INSPIRATION v Ružomberku 12.10.2015
Dňa 12. 10. 2015 sa na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku uskutočnil workshop projektu č. 642372: Výskumné opatrenia pre integrované priestorové plánovanie, využívanie zeme a manažment pôdy (INSPIRATION), ktorý je podporený programom HORIZONT 2020 Európskej únie.
Projekt INSPIRATION je zameraný na formulovanie agendy strategického výskumu a vylepšenie systému financovania v oblastiach výskumu využitia územia, pôdy, vody a manažmentu krajiny. Participuje na ňom 21 partnerov zo 16 krajín Európy. Čiastkovými cieľmi projektu sú:
1. Identifikovať spoločenské potreby a výzvy v manažmente a využití pôdy a územia a špecifikovať prioritné požiadavky výskumu rôznych zainteresovaných strán v členských štátoch v danej oblasti.
2. Identifikovať kľúčových aktérov výskumu a manažmentu pôdy a územia.
3. Identifikovať finančné modely pre realizáciu výskumu, špecifikovať silné a slabé stránky rôznych modelov financovania.
4. Prispieť k formovaniu výskumných priorít a potrieb politík EÚ na európskej úrovni i na národných úrovniach.
5. Vyvinúť podklady pre strategickú výskumnú agendu (SRA).
Hlavným koordinátorom projektu je Umweltbundesamt (UBA), Dessau-Rosslau, Nemecko. Za Slovensko je národným koordinátorom SPECTRA— Centrum excelencie EÚ pri Slovenskej technickej univerzite v Bratislave.
Národný koordinátor profesor Maroš Finka zo SPECTRA — Centrum excelencie EÚ, STU v Bratislave predstavil hlavné ciele projektu INSPIRATION.
Workshop v Ružomberku, ktorého hlavnými organizátormi boli Ústav transdisciplinárnych štúdií v životnom prostredí a Katedra geografie PF KU v Ružomberku, sa zameral na diskusiu o trendoch a spoločenských potrebách výskumu integrovaného priestorového plánovania, o využití územia a manažmentu pôdy a o možnostiach ako zefektívniť prenos vedeckých poznatkov do praxe. V rámci vstupnej časti boli prezentované ciele projektu a prvé výsledky získané z realizovaného sociologického výskumu na dané témy. Pedagogická fakulta KU v Ružomberku sa vo svojom výskume zameriava aj na získanie informácií o požiadavkách miestnej štátnej správy, samosprávy, záujmových združení a ďalších subjektov pôsobiacich na regionálnej úrovni. Riešenia projektu môže byť preto významným prínosom k podpore regionálnej spolupráce a budovaniu partnerstva v rámci Žilinského regiónu.
Profesorka Mária Kozová predstavila prvé výsledky projektu ISPIRATION získané zo sociologického výskumu, do ktorého boli zapojení aj respondenti zo Žilinského kraja.
Workshop nadviazal na odbornú diskusiu k projektu, ktorá sa uskutočnila 8. 10. 2015 v Ústave krajinnej ekológie v Bratislave. Diskusia bude pokračovať dňa 16. 10. 2015 na workshope vo Zvolene, ktorého organizáciu zabezpečí Ústav ekológie lesa SAV. Hlavným výstupom týchto aktivít v prvom roku riešenia projektu bude spracovanie Národnej správy – ako podkladu pre Strategickú výskumnú agendu a vstupný materiál pre výskumný program EÚ. Výsledky projektu, ktorého riešenie je plánované na obdobie od 1. 3. 2015 do 28. 02. 2018, budú využité pri formovaní politík EÚ v ochrane a manažmente pôdy a územia, ako i pri určovaní priorít výskumu pre ďalšie programové obdobie Horizont 2020.
Účastníci workshopu dostali od organizátorov podujatia ako darček Encykliku svätého otca Františka „LAUDATO SI“. Docent Jaroslav Demko pozval všetkých účastníkov na pripravované podujatie Laudation si´- Výzvy a inšpirácie pre interdisciplinárny dialóg v prospech integrálneho rozvoja, ktorý sa bude konať na PF KU v Ružomberku dňa 12. 11. 2015 v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku.
Zdroj: www.pf.ku.sk
Foto: Pavol Papčo
Autor: Jozef Čisarik